2017 TERM 1 / Term 2 SCHEDULE

MONDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Wu Qian Yi
3.30pm-4.30pm Pre-Program 4yrs (A)
4.30pm-5.30pm Grade 4 Modern Jazz 4.30pm-6.00pm Pre-Program 5 yrs (A)
5.30pm-6.30pm Intermediate Bronze Tap (2)
6.30pm-7.30pm Grade 5 Modern Jazz
7.30pm-8.30pm Intermediate Silver Tap
TUESDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Natalie Clarke
 4.30pm-5.30pm Intermediate Major Ballet
 5.30pm-6.30pm Sub Elementary Major Ballet
6.30pm-7.30pm Grade 6 Modern Jazz (TPA Exam: 2016 G5)  6.30pm-7.30pm Elementary Major Ballet
7.30pm-8.30pm Intermediate Gold Tap
WEDNESDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Natalie Clarke
5.30pm-6.30pm Grade 3 Ballet
6.30pm-7.30pm Grade 6 Modern Jazz (G6 Exam : 2016 G6) 6.30pm-7.30pm Grade 4 Ballet (Girls)
7.30pm-8.30pm Intermediate Gold Bar Tap
THURSDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Lizzie Massey/Ms Natalie Clarke
3.15pm-4.00pm Preliminary 1 Tap (A) 4.00pm-4.45pm Theatrical A Jazz (A) (LM)
5.30pm-6.30pm Advanced Gold Tap 4.45pm-5.30pm Pre Ballet (A) (LM)
6.30pm-7.30pm Open Tap (Adv Gold Bar, Gold Star, Open Tap) 5.30pm-6.30pm Grade 4 Ballet (Boys) (NC)
7.30pm-8.30pm Open Jazz (Grade 7, Open Jazz) 6.30pm-7.30pm Grade 6 Ballet (NC)
FRIDAY
Studio 1 –  Studio 2 – 
Studio Closed
SATURDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Lizzie Massey / Ms Natalie Clarke
9.00am-9.45am Preliminary 1 Tap (B) 9.00am-9.45am Pre Modern Jazz (LM)
9.45am-10.30am Preliminary 2 Tap 9.45am-10.30am Theatrical A (Jazz) (LM)
10.30am-11.30am Junior Modern Jazz 10.30am-11.15am Pre Ballet (B) (LM)
11.30am-12.30pm Elementary Bronze Tap 11.15am-12.00pm Primary Ballet (LM)
12.00pm-1.00pm Grade 3 Ballet (NC)
1.00pm-2.00pm Grade 1 Modern Jazz 1.00pm-2.00pm Grade 4 Ballet (Girls) (NC)
2.00pm-3.00pm Elementary Silver Tap  2.00pm-3.00pm Grade 4 Ballet (Boys) (NC)
3.00pm-4.00pm Grade 2 Modern Jazz  3.00pm-4.00pm Grade 6 Ballet (NC)
4.00pm-5.00pm Elementary Gold Tap 4.00pm-5.30pm Sub Elementary Major Ballet (NC)
5.00pm-6.00pm Grade 3 Modern Jazz 5.30pm-7.00pm Elementary Major Ballet (NC)
6.00pm-7.00pm Intermediate Bronze Tap (1)
SUNDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Q Wu/Ms L Massey/Ms N Clarke
 9.00am-10.00am 2 x 7U Duos/Trios 9.00am-10.00am Pre Program 4yrs (B) (WQ)
10.00am-11.00am 7U Competition Group : Jazz 10.00am-11.30am Pre Program 5yrs (B) (WQ)
11.00am-12.00pm 9U Competition Group : S & D  11.30am-12.30pm  Foundation Level Contemporary (LM)
12.00pm-1.00pm 9U Competition Group : Lyrical 12.30pm-1.30pm Level 1 Contemporary (LM)
1.30pm-2.30pm 2 x 9U Duos/Trios 1.30pm-2.30pm Level 2 Contemporary (LM)
2.30pm-3.30pm 2 x 15U Ensembles/Trios 2.30pm-3.30pm Grade 1 Ballet (NC)
3.30pm-4.30pm Level 4 Contemporary 3.30pm-4.30pm Grade 2 Ballet (NC)
4.30pm-5.30pm 12U Competition Group : Tap 4.30pm-6.00pm Intermediate Major Ballet (NC)
5.30pm-6.30pm 12U Competition Group : Lyrical
6.30pm- 7.30pm 2 x 12U Duos/Trios
Studio 3 –  Ms Wu Qianyi 
11.30am-12.30pm Major Ballet Body Conditioning (Sub Elementary, Elementary, Intermediate)
12.30pm-1.30pm Higher Grade Ballet Body Conditioning 1 (Grade 4, Grade 5, Grade 6)
2.00pm-3.00pm Higher Grade Ballet Body Conditioning 2 (Grade 4, Grade 5, Grade 6)