2017 TERM 3 SCHEDULE

MONDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Wu Qian Yi
3.30-4.30pm Pre-Program 4yrs (A)
4.30-5.30pm Grade 4 Modern Jazz 4.30-6.00pm Pre-Program 5 yrs (A)
5.30-6.30pm Intermediate Bronze Tap (2)
6.30-7.30pm Grade 5 Modern Jazz
7.30-8.30pm Intermediate Silver Tap
TUESDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Natalie Clarke
4.30-5.30pm  Intermediate  Ballet
6.30-7.30pm Grade 6 Modern Jazz (TPA Exam : 2016 G5) 5.30-6.30pm Sub Elementary Major Ballet
7.30-8.30pm Intermediate Gold Tap 6.30-7.30pm Elementary Major Ballet
WEDNESDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Natalie Clarke
5.30-6.30pm Grade 3 Ballet
6.30-7.30pm Grade 6 Modern Jazz (G6 Exam: 2016 G6) 6.30-7.30pm *Grade 4 Foundation Ballet
7.30-8.30pm Intermediate Gold Bar Tap 7.30-8.30pm *Grade 4 Ballet (Girls)
THURSDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Lizzie Massey/Natalie Clarke
3.15-4.00pm Preliminary 1 Tap (A) 4.00-4.45pm Theatrical A Jazz (A) (LM)
4.30-5.30pm *Advanced Gold Star Tap 4.45-5.30pm Pre Ballet (A) (LM)
5.30-6.30pm *Advanced Gold Tap 5.30-6.30pm Grade 4 Ballet (Boys) (NC)
6.30-7.30pm *Advanced Gold Bar Tap 6.30-7.30pm Grade 6 Ballet (NC)
7.30-8.30pm *Grade 7 Modern Jazz 7.30-8.30pm *Open Jazz (Join G7 Jazz for 5 weeks comp brush up period)
8.30-9.30pm *Open Tap (Join AGS Tap for 5 weeks comp brush up period)
FRIDAY
Studio 1 –  Studio 2 – 
Studio Closed
SATURDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Lizzie Massey / Ms Natalie Clarke
9.00-9.45am Preliminary 1 Tap (B) 9.00-9.45am Pre Modern Jazz (LM)
9.45-10.30am Preliminary 2 Tap 9.45-10.30am Theatrical A Jazz (B) (LM)
10.30-11.30am Junior Modern Jazz 10.30-11.15am Pre Ballet (B) (LM)
11.30-12.30pm Elementary Bronze Tap 11.15-12.00pm Primary Ballet (LM)
12.00-1.00pm Grade 3 Ballet (NC)
1.00-2.00pm Grade 1 Modern Jazz 1.00-2.00pm Grade 4 Ballet (Girls) (NC)
2.00-3.00pm Elementary Silver Tap  2.00-3.00pm Grade 4 Ballet (Boys) (NC)
3.00-4.00pm Grade 2 Modern Jazz  3.00-4.00pm Grade 6 Ballet (NC)
4.00-5.00pm Elementary Gold Tap 4.00-5.30pm Sub Elementary Major Ballet (NC)
5.00-6.00pm Grade 3 Modern Jazz 5.30-7.00pm Elementary Major Ballet (NC)
6.00-7.00pm Intermediate Bronze Tap (1)
SUNDAY
Studio 1 – Ms Tiffany Wrightson Studio 2 – Ms Wu Qianyi / Ms Lizzie Massey / Ms Natalie Clarke
9.00-10.00am 2x7U Duos/Trios 9.00-10.00am Pre Program 4 (B) (WQ)
10.00-10.30am 7U Group Brush Up 10.00-11.30am Pre Program 5 (B)(WQ)
10.30-11.00am 9U S&D Group Brush Up
11.00-11.30 9U Lyrical Group Brush Up
11.30-12.30pm 2x9U Duos/Trios 11.30-12.30pm Foundation Level Contemporary (LM)
12.30-1.30pm Level 1 Contemporary (LM)
1.30-2.30pm Level 2 Contemporary 1.30-2.30pm Grade 4 Foundation Level Ballet (NC)
2.30-3.30pm 2x15U Ensemble 2.30-3.30pm Grade 1 Ballet (NC)
3.30-4.30pm Level 4 Contemporary 3.30-4.30pm Grade 2 Ballet (NC)
4.30-5.00pm 12U Tap Group Brush Up  4.30-6.00pm Intermediate Major Ballet (NC)
5.00-5.30pm 12U Lyrical Group Brush Up
5.30-6.30pm 2x12U Duos/Trios
SUNDAY
Studio 3 – Ms Wu Qianyi
1130am – 1230pm Major Ballet Body Conditioning (Sub Elementary, Elementary, Intermediate)
1230pm – 130pm Higher Grade Ballet Body Conditioning (Grade 4, Grade 5, Grade 6)